Data: 27 kwietnia 2024 r.
Kompozycja obrazu stworzona w odpowiedni sposób przykuwa wzrok oglądającego i wywołuje pożądaną reakcję u odbiorcy. Twórca musi kierować się określonymi zasadami, aby nie przytłoczyć poszczególnych elementów lub nie zapomnieć o uwzględnieniu tzw. mocnych punktów. Co warto wiedzieć o kompozycji obrazu? Czym są linie pomocnicze zgodne z zasadą trójpodziału? O czym warto pamiętać w pierwszej kolejności?
Co to jest kompozycja?
Kompozycja to nic innego jak układ elementów, które w określony sposób zostały ze sobą zestawione i tworzą dzięki temu harmonijną całość. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt w sztuce i projektowaniu, niezwykle istotne jest, by zapoznać się z zasadami kompozycji, w których uwzględniamy:
- mocne punkty obrazu,
- zasadę linii prowadzących,
- zasadę trójpodziału,
- złoty podział,
- negatywną przestrzeń.
W przypadku osób zgłębiających sztukę fotografowania tworzące kompozycję elementy powinny prezentować się na zdjęciu w odpowiedni sposób za pomocą świadomego, celowego i odpowiedniego kadrowania.
Podstawowe zasady kompozycji zdjęcia
Zasady kompozycji mają ogromne znaczenie w takich obszarach, jak architektura, programy graficzne, fotografia, czy też projektowanie. Stosowanie się do określonych reguł pozwala wywołać niepowtarzalne wrażenie estetyczne, a nawet emocjonalne.
Na czym polega złota proporcja i reguła trójek? Złoty podział określa się także jako boskie proporcje. W matematyce oznacza liczbę phi, która wynosi 1,618. W fotografii polega na wyszczególnieniu głównego tematu obiektu w lewej lub prawej trzeciej części obrazu, podczas gdy pozostałe dwie trzecie kompozycji są otwarte. Zasada trójpodziału zakłada, że określone elementy obrazu znajdują się w punktach przecięcia linii pomocniczych.
Kompozycja obrazu to liczby. Odbiorcy treści wizualnych bardzo pozytywnie odbierają trzyelementowe obrazy. Taki układ tworzy wrażenie uzupełnienia i harmonii. W sztuce świat przedstawiony może być formą asymetrii lub kompozycją bardzo symetryczną. W zależności od środków wyrazu oraz założenia artystycznego.
W tej przestrzenii również kolorystyka jest niezwykle istotna. Ekspozycja może przedstawiać elementy kontrastowe lub harmonizujące ze sobą i przenikające się. Odpowiednio obrana strategia sprawia, że odbiorca skupia wzrok na konkretnych częściach dzieła.
Dlaczego warto znać zasady kompozycji?
Nawet najbardziej efektowne zjawisko, które chcemy ukazać na zdjęciu może nie wywołać wrażenia u odbiorcy, ponieważ zaprezentowanie najważniejszych elementów zostało wykonane nieprawidłowo. Obraz przyciąga wzrok wtedy, gdy pierwszy plan i pusta przestrzeń mieszczą się w określonych proporcjach a relacja zachodząca między nimi nie zaburza równowagi ekspozycji.
Jak wykorzystać zasady kompozycji w praktyce?
Zasada kompozycji znajduje swoje zastosowanie w sztuce i pracach projektowych. Ma ogromne znaczenie w architekturze, ponieważ świadome aranżowanie przestrzeni pozwala na stworzenie miejsca, które współgra z lokatorami, działa kojąco lub umożliwia skuteczną koncentrację. Dobrze zaprojektowana przestrzeń staje się miejscem głębokiego odpoczynku lub efektywnej i twórczej pracy.