Data: 10 lipca 2024 r.
Na urok miasta składa się wiele elementów. Dzięki detalom, charakterystycznym rozwiązaniom architektonicznym oraz zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej turyści i mieszkańcy czują się w danym miejscu komfortowo i chcą w nim przebywać.
Mała architektura miejska – element przestrzeni publicznej
W plątaninie ulic i osiedli największą ozdobą każdego miasta niezależnie od szerokości geograficznej jest architektura parkowa, czyli projektowanie i zagospodarowanie zieleni na danym terenie.
Zieleń miejska odgrywa istotną rolę nie tylko ze względów estetycznych, ale również biorąc pod uwagę jakość powietrza. Roślinność wpływa także terapeutyczne na mieszkańców. Tereny zielone stwarzają przestrzeń do rekreacji i wypoczynku, a zatem są zachętą do spędzania czasu poza domem.
W skład małej architektury parkowej wchodzą:
- ścieżki dla pieszych,
- ciągi zieleni,
- osiedlowa roślinność,
- parki i zastosowanie w nich mebli miejskich,
- ogrody krajobrazowe.
Architektura miejska uwzględnia także elementy funkcjonalne i użytkowe: kosze uliczne, donice miejskie oraz rozmieszczenie tablic informacyjnych. Istotne są potrzeby użytkowników, dla których aranżuje się przestrzeń publiczną.
Mała architektura parkowa w Europie
W poszczególnych częściach Europy elementy małej architektury parkowej różnią się od siebie. Anglia słynie z ogrodów krajobrazowych, które w odróżnieniu od francuskiej symetrii emanują dziewiczością natury. Na przestrzeni wieków ogrody angielskie przechodziły liczne transformacje, urzekając swobodą i dzikością, łagodniejąc i znów przybierając na romantycznej sile i nieokiełznaniu.
Francuska wizja piękna przyrody to geometryzacja terenów zielonych. Rzeźby, fontanny, symetria i uporządkowanie. Labirynty z krzewów, misternie przystrzyżone klomby oraz żywopłoty. Harmonia kształtu to istotny element ogrodów Francji.
Przeciwstawny do obydwu powyższych koncepcji jest skandynawski minimalizm, w którym liczy się naturalność, prostota, funkcjonalny charakter zagospodarowania przestrzeni oraz oszczędność wyrazu. W ogrodach skandynawskich znajdziemy przestrzeń do wypoczynku, drewniane ławki parkowe i minimalistyczne place zabaw.
Inspiracje z Azji
Lądując na kontynencie azjatyckim możemy czerpać z wielu hipnotyzujących inspiracji. Zdecydowanie warte uwagi są japońskie ogrody zen – przestrzenie maksymalnie uporządkowane, symetryczne (z charakterystycznie przyciętymi drzewkami bonsai) i przystosowane do kontemplacji.
Znajdziemy tam zdecydowanie więcej wybrukowanej przestrzeni niż w wersji angielskiej lub francuskiej. W ogrodach japońskich przyroda łączy się z kamiennym krajobrazem. Ogrody japońskie są ascetyczne i oszczędne w środkach. Sprzyjają medytacji i maksymalnemu wyciszeniu.
Chińskie ogrody klasyczne to altany, pagody i wodospady. Mają poetycki wyraz, przypominają malarskie pejzaże i przepełnione są symboliką (zwłaszcza tereny przyświątynne). Ogrody chińskie są wybujałe i pełne nieregularnych kształtów. Znajdziemy w nich strumyki spływające po ozdobnych kamieniach oraz fikuśne domki w nieco baśniowym designie.
Ławki parkowe i stojaki rowerowe – to również część architektury!
Architektura to nie tylko design i estetyka, ale również użytkowość. W przestrzeni miejskiej znajdziemy także meble miejskie (ławki parkowe, a nawet leżaki), dzięki którym wypoczynek na łonie natury łączy się z komfortem dla każdej osoby, niezależnie od wieku.
Ekologiczna transformacja przyczynia się do zwiększenia popularności jazdy rowerem. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej w różnych częściach miasta napotykamy stojaki rowerowe dla cyklistów. Mogą występować w różnych wersjach estetycznych – jeśli zostaną dobrze dopasowane do ulicznego designu, wkomponują się w miejski krajobraz i będą jego integralną częścią.
Co możemy zrobić w Polsce?
Architektura parkowa to nasza pasja. Stworzyliśmy wiele inspirujących projektów i jesteśmy głodni kolejnych doświadczeń. Wspólnie z ekspertami Restudio Macieja Jacaszka oraz kreatywnym zespołem z Gzowski Architekci Mateusza Gzowskiego zaprojektowaliśmy m.in. Drogę Królewską w Gdańsku oraz Plac Przyjaciół Sopotu. Każda aranżowana przez nas przestrzeń jest skierowana do mieszkańców i stanowi zaproszenie, by w niej uczestniczyć.
Architektura parkowa łączy człowieka z przyrodą. Pozwala w miejskiej przestrzeni poczuć prawdziwe wytchnienie. W naszej codziennej pracy łączymy harmonię, oszczędne środki wyrazu, nowoczesność form i naturę, dzięki czemu każdy z naszych projektów to nowa, malownicza opowieść.