Data: 12 sierpnia 2024 r.
Klasyczny styl boho zapoczątkowała w XIX w. artystyczna cyganeria we Francji, czyli grupa niezależnych twórców negujących konsumpcyjny i schematyczny styl życia. Wyjście poza utarte koncepcje i czerpanie z natury stało się fundamentem do tego niezwykle fascynującego nurtu stanowiącego manifest przenikania kultur, symboli i wykorzystywanych materiałów. Jak urządzić mieszkanie wykorzystując wystrój boho?
Wnętrza w stylu boho – cechy charakterystyczne
Mieszkanie w stylu boho to połączenie indywidualizmu, lekkości i harmonii w eklektycznym wydaniu. Istotą tej koncepcji aranżacji przestrzeni jest stworzenie miejsca intymnego i przytulnego, a zarazem obfitującego w różnorodne akcenty kulturowe oraz naturalne materiały.
We wnętrzach boho wyraźnie widoczna jest swoboda w doborze kolorystyki. Dzięki temu pomieszczenia nasycone są żywymi barwami lub symboliką natury. Styl boho to także etniczne wzory wprawiające w dobry nastrój i przenoszące odbiorcę klimatem do różnych części świata. Mieszkanie w stylu boho częstokroć przypomina urokliwy wigwam stanowiący intymny portret jego mieszkańców.
Co istotne, w zależności od sposobu interpretacji tej koncepcji aranżacji wnętrz efekt końcowy może przybierać różne formy. W interpretacji modern boho do przestrzeni wkrada się ekstrawagancja w etnicznym wzornictwie. Scandi boho to z kolei duet minimalizmu skandynawskiego hygge i przytulności klasycznego boho. Jeśli do tego dodamy jeszcze niepowtarzalność mieszkańców, którzy doborem dodatków wnoszą indywidualny charakter do pomieszczeń, rezultat może okazać się prawdziwą finezją i ucztą dla oczu.
Meble
Nurt Boho w wystroju wnętrz często wyrażany jest poprzez elementy vintage. Drewniane szafki lub meble w stylu kolonialnym to ukłon w stronę przeszłości, ale także szansa na reinterpretację dawnych różnorodnych stylów z różnych części świata.
Salon boho najczęściej ma jasną, pastelową kolorystykę przełamaną przez brązy i zieleń. Punktem centralnym pomieszczenia jest duża, wygodna kanapa, przy której stoi stolik kawowy wykonany z drewna.
Meble w stylu boho to nie tylko funkcjonalność. Nawiązują dialog z mieszkańcami. Chcąc uzyskać ten intymny efekt należy postawić na oryginalny charakter dodatków i rękodzieła ozdabiającego poszczególne szafki i regały. W tej roli świetnie sprawdzą się etniczne figurki, miniaturowe rzeźby i dekoracje z wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Tkaniny i tekstylia
Wnętrza boho wykorzystują mozaikę faktur i barw. Tkaniny ozdobione są przez geometryczne wzory i frędzle. Na podłodze znajdują się kolorowe dywany. Bardzo istotnym elementem designu są także dekoracje ścienne, takie jak makramy lub gobeliny i mocowane do oświetlenia łapacze snów.
Mieszkanie boho jest przestrzenią, w której można prawdziwie wypocząć. Aby ten stan osiągnąć ważna jest harmonia i bliskość z naturą. Tekstylia wykorzystywane w aranżacji wnętrza powinny więc być szlachetne. Można zdecydować się na len, bawełnę, wełnę lub tkaniny patchworkowe.
Koce, poduszki lub narzuty są także istotnym elementem designu, dlatego ich dobór nie może być przypadkowy. Ludowe wzory, przenikanie różnych stylów i bogactwo wzorów mają sprawiać, że już na pierwszy rzut oka użytkownik tej przestrzeni poczuje się wyjątkowo i bezpiecznie.
Dekoracje i dodatki w aranżacji wnętrz
Chcąc urządzić dom w stylu boho, warto respektować znaczenie detali. To właśnie one czynią design spójnym i niepowtarzalnym. Całą aranżację w stylu boho dopełniają bambusowe lampy, makramy z dodatkiem piór, koralików lub frędzli, a także płócienne zasłony w ziemistych kolorach.
W takim wnętrzu równie ważne są rośliny. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że stanowią jeden z kluczowych elementów designu. Mile widziane są pokaźnych rozmiarów monstery i filodendrony wyeksponowane na podłodze w pobliżu mebli wypoczynkowych. Jako osłonki na donicę posłużą rattanowe kosze symbolizujące naturalność.
Strefy funkcjonalne w stylu boho
Styl boho we wnętrzach zabiera mieszkańca w podróż do intymnej opowieści. Każde pomieszczenie odgrywa zatem inną rolę pod względem funkcjonalności i wykończenia. Salon boho jest sercem domu. Zaprasza, daje schronienie, niczym wspomniany przedtem wigwam. Jest ukojeniem po trudnym dniu i ostoją domowego ciepła. Na ścianach mogą wisieć multiramy ze zdjęciami.
Sypialnia jest oazą wyciszenia i intymności. Królują w niej beże, przełamane odcienie bieli oraz kolory mchu i drewna. Pomieszczenie jest minimalistyczne, ale nie traci swojej oryginalności tak bardzo ważnej w stylu boho. Na ścianie mogą zatem wisieć makramy lub gobeliny o symbolicznym dla mieszkańców znaczeniu. Sypialnia w stylu boho ma być miejscem relaksu i bycia w kontakcie z samym sobą.
Kuchnia i jadalnia zapraszają do ucztowania i bycia razem. Ze względu na mocno odznaczający się we wnętrzach boho eklektyzm, w pomieszczeniach tych często pojawiają się także rustykalne akcenty. Bliskość z naturą można zaakcentować obecnością ziół i suszu oraz estetyczną ekspozycją owoców. Kuchnia w stylu boho jest zdominowana przez drewno i słomiane, jasne kolory oraz dodatki.
Inspiracje i przykłady w stylu boho – wnętrza, które pokochasz!
Jak urządzić mieszkanie w stylu boho, aby było oazą wyciszenia dla wszystkich jego lokatorów? Warto obejrzeć w internecie różne inspiracje. Styl boho jest interpretowany przez każdego w oryginalny sposób. Czerpiąc z doświadczenia innych i odnosząc się do własnych upodobań można opowiedzieć niezwykle barwną historię o swojej kulturze.
Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z profesjonalnej porady architektów, którzy potrafią nie tylko funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń, ale wiedzą także jak nadać jej wyjątkowy, intymny charakter.