Cmentarz Żołnierzy

Cmentarz Żołnierzy

Główną inspiracją dla projektu architektonicznego Cmentarza Żołnierzy na Westerplatte jest dokonane, w trakcie badań archeologicznych, znaczące odkrycie. Zaproponowana ortogonalna kompozycja planu całego założenia nawiązuje do metody prowadzonych prac archeologicznych, w trakcie których teren pokryto geometryczną siatką. Ortogonalna siatka ulega deformacji w miejscu odkrytej, anonimowej mogiły. Zniekształca się także radykalnie ucięta w tym miejscu ziemia. Deformacja zachodzi zarówno w płaszczyźnie poziomej (planie), jak i pionowej, w postaci obniżenia terenu. Sam dół, jako świadek historii, ma zostać wyeksponowany poprzez zabiegi architektoniczne i rzeźbiarskie. Zróżnicowanie poziomów między dołem a cmentarzem i połączenie tych stref zielonymi tarasami ma być symbolem zasłużonego wyniesienia polskich bohaterów i przywrócenia godności ich pochówku.

Zaprojektowaliśmy żeliwne obeliski – pomniki nagrobne, które swoją wertykalną formą symbolizują bohaterstwo i męstwo poległych żołnierzy. Ich symetryczna i regularna kompozycja nawiązuje do żołnierskiego porządku i stanowi kontrast dla nieregularnego, zdeformowanego dołu – miejsca anonimowego pochówku.

Obeliski symbolizujące żołnierzy górują nad miejscem pochówku, pokazanym metaforycznie jako obniżone pole wypełnione żeliwną zdeformowaną fakturą. Dół został od strony północnej ograniczony żeliwną ścianą z ekspresyjnym „fryzem” nawiązującym do warstwy ziemi, w której odnalezione zostały ludzkie szczątki. Pomniki zwrócone frontem w stronę dołu, wchodzą w swoisty dialog z żeliwną ścianą.

Każdy obelisk jest charakterystycznym odbiciem, negatywem tej ściany i jej wypukłego fryzu. Pomniki w części cokołowej posiadają wklęsłą deformację – znamię, które symbolizuje „wyrwanie” ich spod ziemi. Maciej Jacaszek RESTUDIO

Zaufali nam

Kontakt z pracownią

Radosław Czerniejewski

Wspólnik & projektant

tel. 603 926... [zobacz]603 926 229
radek@hanuarchitekci.pl

Joanna Czerniejewska

Wspólnik & manager biura

tel. 507 116... [zobacz]507 116 530
joanna@hanuarchitekci.pl

Napisz do nas

Twoje cele to nasza pasja! Chcielibyśmy poznać Twoje potrzeby i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania. Nie czekaj dłużej - wypełnij formularz kontaktowy, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić szczegóły współpracy.

    Załącz dodatkowy plik z rzutami lokalu / budynku do ewentualnej wyceny