Data: 18 grudnia 2024 r.
Sielski klimat w domu przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa. Wyobraź sobie, że możesz każdego dnia spoglądać na elementy designu, które są dla Ciebie nie tylko atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne, ale też ważne ze względu na sentyment. Taki jest styl rustykalny we wnętrzach. Jak wpleść jego estetykę do swojej codzienności?
Co to jest styl rustykalny?
Nowoczesne miasta to często krajobraz przeszklonych biurowców i wszechobecnego asfaltu. Pomyśl, że klimat tej betonowej dżungli można przełamać zupełnie odmienną koncepcją w architekturze.
Co powiesz na motyw wiejskiej sielanki w mieszkaniu dużego apartamentowca? Jeśli dom jest dla Ciebie oazą i przytulnym kolażem wspomnień, styl rustykalny to znakomity wybór. Możesz go na nowo odkryć i zinterpretować. Nawet, jeśli mieszkasz w sercu zatłoczonej aglomeracji.
Styl rustykalny, to koncepcja, która wyrosła na gruncie zamiłowania do prostoty, przytulności i bliskości natury. Wywodzi się z wiejskich tradycji, czerpiąc inspirację z naturalnych materiałów, rękodzieła i ponadczasowych elementów wyposażenia. Jeśli Twoja wrażliwość estetyczna odnajduje się w tak zwanych „domach z duszą” z powodzeniem wykorzystasz elementy rustykalne w urządzanych przez siebie wnętrzach.
Przywiązanie do natury
Coraz więcej mówi się o skupieniu na codziennych drobnostkach i celebrowaniu życia. W takim zamierzonym wciśnięciu pauzy pomaga nasz dom. Spełnia rolę centrum wypoczynku i budowania ciepłej atmosfery.
W designie duże znaczenie ma nie tylko wygląd wnętrza, ale też to, co je faktycznie tworzy. Dobór naturalnych materiałów uszlachetnia wystrój, a jednocześnie wspomaga Twój wypoczynek.
Na takich fundamentach zbudowano styl rustykalny we wnętrzach. Jest ukłonem w stronę natury, a zatem jego bazą będą takie surowce, jak:
- Kamień,
- Drewno,
- Szlachetne tkaniny – wełna, bawełna, len.
Ten malowniczy obraz nie powstanie bez ziół, świeżych kwiatów i suszu. Ich subtelność oraz delikatny zapach stanowią ważny akcent estetyczny i symboliczny. Wyobraź sobie przestronną kuchnię w ciepłych kolorach, gdzie drewniane meble, kosz jabłek na stole oraz kunsztowny dzbanek z bukietem kwiatów przenoszą Cię wspomnieniami do domu dziadków. Pozytywne odczucia, jakie temu towarzyszą pokazują, jak bardzo ważne jest otoczenie, w którym na co dzień spędzamy czas.
Styl wiejski to prostota, a jednocześnie moc detali. Widoczne drewniane słoje, folklorystyczna ceramika i ornamenty. Tkaniny z kolei mogą mieć kolory ziemi i posiadać kwieciste wzornictwo.
Ukłon w stronę ludowych tradycji
Rustykalne wnętrza to także hołd oddany ludowym tradycjom i rzemiosłu. Styl ten nawiązuje do wiejskich domów przełomu XIX i XX wieku, w których dominowały funkcjonalne, ręcznie wykonane meble oraz dodatki. Urządzając wnętrza możesz wykorzystać wiklinowe kosze, rattanowe dywany i gobeliny.
Prymat prostoty nad przepychem
Klasyczny styl rustykalny ceni prostotę i funkcjonalność. Zbędne zdobienia ustępują miejsca minimalistycznym formom, które skupiają się na praktyczności i estetyce. Nie oznacza to jednak, że sielski design wyklucza wzornictwo. Powinno być natomiast stosowane z rozwagą i wnosić konkretny klimat do pomieszczeń.
Rustykalne aranżacje mają w sobie autentyzm i naturalność. To właśnie dlatego są tak ponadczasowe i niezależnie od zmieniających się trendów można je interpretować na nowo.
Cechy charakterystyczne stylu rustykalnego
Styl rustykalny to filozofia życia, która stawia na prostotę, bliskość natury i harmonię. Rustykalne dekoracje, drewniane stoły i belki stropowe to elementy, które nadają wnętrzom wyjątkowy charakter. Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym, tworzysz przestrzeń, w której możesz odpocząć od codziennego zgiełku.
Wyselekcjonowane materiały
Drewno nie boi się upływającego czasu, bo jest trwałe i piękne. Nie powinno zatem dziwić, że wnętrza w stylu rustykalnym bazują właśnie na tym surowcu.
Drewniane stoły, belki stropowe i meble z widocznymi słojami to nieodłączne elementy tej koncepcji w designie. Aranżując wnętrza możesz wykorzystać też lniane zasłony, szkło, kamionkę i żelazo.
Ciepłe kolory i tekstury
Rustykalne wnętrza utrzymane są w stonowanych barwach. Kolory ziemi oraz odcienie beżu, brązu czy złamanej bieli, wprowadzają do pomieszczeń przytulną atmosferę. Delikatną kolorystykę możesz zaakcentować poprzez żywe kolory kwiatów. Z jednej strony będą ciekawym kontrastem, z drugiej zaś doskonale wpiszą się w naturalny przekaz, jaki chcesz zawrzeć w tej stylizacji.
Styl rustykalny w praktyce
Styl rustykalny to nie tylko wybór estetyki, ale także sposób na stworzenie ciepłej i funkcjonalnej przestrzeni. Kluczowe jest łączenie naturalnych materiałów z osobistymi akcentami, takimi jak rodzinne pamiątki, ręcznie wykonane dekoracje czy meble z historią. Dzięki temu wnętrze staje się niepowtarzalne i pełne charakteru, odzwierciedlając jednocześnie przywiązanie do natury i tradycji.
Salon w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym
Styl rustykalny a przytulność
Rustykalne wnętrza są zapraszające i ciepłe. To zaprzeczenie ascetycznego designu i oszczędności wyrazu. Nie znajdziesz tutaj monochromatycznych ozdób i surowych detali.
Będą za to miękkie tekstylia, takie jak bawełniane narzuty czy poduszki w kwiatowe wzory, a także lniane zasłony i makramy na ścianach. Dodatki te tworzą atmosferę sprzyjającą relaksowi. W takim wnętrzu każdy detal jest sentymentalnym komunikatem.
Lubisz eklektyczne rozwiązania i szukasz możliwości łączenia różnych nurtów? Koncepcja ta doskonale łączy się z innymi, takimi jak: shabby chic czy loft. Klasyczny styl rustykalny sprawdzi się w każdym domu, dodając mu przytulnej atmosfery i niepowtarzalnego uroku.
Rola oświetlenia w stylu rustykalnym
Oświetlenie w rustykalnym mieszkaniu odgrywa ważną rolę. To właśnie ciepłe, miękkie światło sprawia, że zastosowane kolory, meble, ozdoby i roślinność harmonijnie łączą się w sielski kolaż.
Lampy w drewnianej ramie, żyrandole z kutego żelaza czy świece to idealne dopełnienie rustykalnych aranżacji. Nie ma tutaj miejsca na zimne ledy lub intensywne halogeny. Zrezygnuj z industrialnych i minimalistycznych kloszy.
Styl rustykalny to nie tylko estetyka, ale także filozofia życia
Dom jest wytchnieniem i miejscem spotkań oraz budowania relacji. Jeśli chcesz zatrzymać się w biegu i prawdziwie wypocząć, możesz przearanżować swoje mieszkanie, korzystając z rustykalnych elementów lub decydując się na całkowitą metamorfozę i urządzenie przestrzeni zgodnie z tym nurtem estetycznym.
Aby rustykalny styl domu był spójny i zgodny z panującymi trendami możesz skorzystać z doświadczenia naszych architektów. Nie musisz tworzyć samodzielnie projektu i zastanawiać się nad wyborem dodatków, co może wydawać się skomplikowane przy tak dużej mnogości rozwiązań. Wystarczy, że powiesz nam o swoich upodobaniach estetycznych i najważniejszych celach do zrealizowania. Dzięki temu zyskasz piękne wnętrze, które oczaruje domowników i gości.
Marzysz o salonie w stylu rustykalnym lub rustykalnej kuchni? A może planujesz diametralną zmianę całego mieszkania i masz masę pomysłów, jak ta przestrzeń mogłaby wyglądać? Potrzebujesz kogoś, kto wykorzysta Twoje inspiracje i uformuje z nich spójny plan? Z naszą pomocą będzie to coś więcej niż aranżacja wnętrza – to prawdziwa manifestacja Twojej osobowości, dzięki której zyskasz wygodne miejsce do życia, mające swój niepowtarzalny, sielski klimat.